Krótki poradnik jak napisać pozew rozwodowy, jak przeprowadzić postępowanie rozwodowe, wniesienie pozwu oraz postępowanie dowodowe.
Rozwód następuje, gdy pomiędzy małżonkami nastąpi zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, a także konieczne jest, aby był to trwały rozkład pożycia. Orzeczenie rozwodu w Polsce może nastąpić jedynie wyrokiem sądu okręgowego.
Prawomocność wyroku rozwodowego stanowi ustanie wszelkich praw i obowiązków małżonków względem siebie.
Pozew o rozwód w sprawie może być z orzeczeniem o winie, wówczas małżeństwo kończy się z wyłącznej winy jednego lub obojga małżonków. W tym przypadku możliwe jest ustalenie alimentów od małżonka winnego rozpadu małżeństwa.
Sąd może także udzielić rozwodu bez orzekania o winie, jest to rozwód tzw. za porozumieniem stron. Służy temu np. mediacja rozwodowa, gdzie można ustalić wspólne stanowisko procesowe.
Ile wyniesie rozwód? Czy potrzebny jest adwokat do rozwodu? Jak złożyć pozew o rozwód? Ile kosztuje rozwód? Ile trwa rozwód? Czy możliwe jest zakończenie rozwodu na jednej rozprawie? Obowiązek alimentacyjny względem dzieci?
Pozew rozwodowy powinien być przygotowany profesjonalnie, toteż nie ma jednego wzoru takiego pisma. Aby wygrać w sprawie rozwodowej, należy skupić się na aktualnej sytuacji faktycznej i prawnej. Pismo musi być niejako „szyte na miarę”, a najlepiej uczyni to adwokat rozwodowy, działając, jako podmiot fachowy.
W pozwie, gdzie Sądem jest sąd miejsca zamieszkania powoda gdzie małżonkowie mieli wspólne miejsce zamieszkania – kierowany do sądu okręgowego składamy:
Pozew można złożyć zarówno na biurze podawczym właściwego sądu, jak i przesłać listem poleconym na właściwy adres sądu możliwy do znalezienia na stronach internetowych placówki. Złożenie pozwu rozwodowego może być także powierzone profesjonalnemu pełnomocnikowi.
Planując rozwód, zawsze należy zacząć, od porady adwokata specjalizującego się w obrębie prawa rodzinnego i opiekuńczego, gdyż każdy rozwód jest inny i rady, jakie sprawdziły się u naszych znajomych, nie koniecznie muszą być odpowiednie dla nas i pasować do naszych okoliczności w sprawie.
W szczególności, gdy rozprawa rozwodowa obejmuje podział majątku, a drugi małżonek będzie chciał „walczyć” o dzieci, nie powinno się być na sprawie bez adwokata specjalizującego się w prawie rodzinnym.
Koszty rozwodu są zawsze kwestią indywidualną i zależą od tego, czy małżonkowie chcą wyrok z orzeczeniem o winie, czy spór będzie toczyć się o opiekę i miejsce zamieszkania małoletnich dzieci, a także, czy w procedurze rozwodowej obie strony będą dochodzić alimentów na siebie lub małoletnie dzieci.
Przepisy kodeksu postępowania cywilnego nie sprzeciwiają się orzeczeniu rozwodu na pierwszej rozprawie rozwodowej, a do rozwiązania małżeństwa dochodzi wtedy zwykle bez orzekania o winie za rozkład pożycia stron. Na przeszkodzie takiego zakończenia sprawy stoi zwykle konieczność przeprowadzenia postępowania dowodowego, gdzie wskazani są liczni świadkowie w sprawie.
Wreszcie, spory dotyczące władzy rodzicielskiej, podziału majątku wspólnego oraz zagadnienia, czy rozwód w danych okolicznościach sprzeczny jest z zasadami współżycia społecznego lub może szkodzić małoletnim, będą stać na przeszkodzie takiemu szybkiemu zakończeniu sprawy.
Wyznaczenie terminu rozprawy możemy zwykle spodziewać się za około pół roku od złożenia pierwszego pisma w sprawie.
Obowiązek alimentacyjny względem małoletnich jest zawsze częścią składową procesu rozwodowego.
W czasie trwania procesu o rozwód można złożyć wniosek o zabezpieczenie potrzeb alimentacyjnych dzieci, co pomoże je zabezpieczyć jeszcze przed zakończeniem sprawy. Jest to niezwykle istotne, biorąc pod uwagę czas trwania spraw rozwodowych.
W razie niekorzystnego zakończenia sprawy rozwodowej małżonkowie mają 7 dni na wystąpienie o uzasadnienie wyroku i złożenie apelacji w sprawie.